جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ , ۰۸:۵۱:۱۶
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۳/۴/۵ ساعت ۰۰:۳۸
لینک کوتاه مطلب:

جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی شهرستان بیجار

جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی شهرستان بیجار

جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی شهرستان بیجار

▫️به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بیجار فرماندار در جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی گفت : ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر و تسلیت بمناسبت اربعین شهدای خدمت و عرض خیرمقدم خدمت کلیه میهمانان استانی و شهرستان از اهمیت جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی گفتند .

▫️وی گفت یکی از مطالبات اصلی کشاورزان قیمت کرایه حمل گندم می باشد و باید برنامه ریزی های لازم انجام و با متخلفین بطور جدی برخورد شود .

▫️سال گذشته باتوجه به حجم تولید گندم و ثبت رکورد تمامی عزیزان پای کار بودند و ان شاالله امسال هم باتوجه به افزایش تولید نسبت به سال قبل همه عزیزان پای کار باشند تا نارضایتی از سوی کشاورزان وجود نداشته باشد

▫️صالحی مدیر کل غله استان :
برنامه ریزی برای خرید گندم که بزرگترین رخداد اقتصادی استان محسوب می شود از دی ماه سال قبل انجام شده است و امروز در شهرستان بیجار کارگروه خرید تضمینی گندم انجام شده است .

▫️پیش بینی می شود امسال در شهرستان بیجار بیش از ۳۰۰ هزارتن خرید و بیش از ۳۴۰ هزارتن تولید را داشته باشیم و شاهد ثبت رکورد جدیدی خواهیم بود .

▫️در سطح استان هم ۶۲۲ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم را داریم که پیش بینی می شود یک میلیون و دویست هزارتن خرید و بیش از یک میلیون و پانصد هزارتن تولید را خواهیم داشت .

▫️امسال مراکز خرید تضمینی گندم در سطح استان ۸۷ مرکز شامل سیلو های دولتی، خصوصی و مراکز انبارهای شرکت تعاون روستایی می باشد .

▫️امسال نرخ پایه خرید گندم ۱۷ هزار و پانصد تومان می باشد که نسبت به سال قبل رشد ۱۷ درصدی داشته است .

▫️احمدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:
بزرگترین رخداد اقتصادی استان در شرف انجام است.

▫️ امسال با لطف الهی شاهد متوسط بارندگی ۴۸۸ میلی متری بودیم
سال های گذشته متوسط بارندگی بیش از این میزان را داشته ایم ولیکن تولید و خرید کمتری داشته ایم اما امسال و سال قبل اقدامات مدیریتی خوبی همچون استفاده از بذور اصلاح شده ،تغذیه گیاهی مناسب و مبارزه با عوامل زیان رسان نظیر علف هرز و آفت سن انجام شده است و این امر باعث افزایش عملکرد هم از لحاظ کمیت و هم کیفیت خواهد شد .

▫️سال گذشته با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام دربحث محلول پاشی کودهای ریز مغذی، هم اسید آمینه هم Npk ، هفتاد و چهار تن سولفات پتاس بصورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گرفت

▫️وی افزود: در سطح استان ۲۵۰۰ دستگاه کمباین بومی و مهاجر کار برداشت را انجام خواهند داد و مهم ترین نگرانی، کمباین های مهاجر هستند که باید حتما معاینه بشوند.

▫️ بحث نظارت بر افت و ریزش با جدیت بیشتری انجام خواهد شد و نظارت ها را با برنامه ریزی لازم افزایش داده ایم .

دکتر محمدپناه مدیر جهادکشاورزی شهرستان بیجار عنوان کرد: در ۸ مرکز جهاد کشاورزی با سطح زیر کشت حدود ۲۰۰ هزار هکتار سال قبل در بحث توزیع بذور اصلاح شده ۶۲۳۶ تن توزیع شد و در بحث نهاده های کشاورزی، محلول پاشی و تغذیه گیاهی که باعث افزایش تولید می شود تمامی سهمیه ها و ۲۰ درصد مازاد نیز جذب شده است.

امسال هم باتوجه به افزایش تعداد تراکتور های درخواست کننده سوخت با برنامه ریزی های انجام شده کم و کسری ها جبران شد و با پیگیری های مدیریت جهادکشاورزی، فرماندار محترم و رییس محترم سازمان سهمیه سوخت کشاورزی تابستان افزایش پیدا کرد

وی افزود: امسال ظرفیت سیلوهای خرید گندم شهرستان ۴۵ هزار تن افزایش یافته است که اماده خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان هستند
تمامی کشاورزان عزیز قبل از تحویل گندم به مراکز جهادکشاورزی مراجعه و در صورت نیاز نسبت به تعیین تحویل دهنده گندم و ثبت در سامانه پهنه بندی اقدام نمایند